Sobotka: Chci silný mandát, abych mohl zůstat premierem

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka jede na volební sjezd 10. března do Brna s žádostí o co nejširší podporu delegátů. V rozhovoru pro Právo tvrdí, že strana je jednotná, jen v ní na sebe narážejí lidé s různými ambicemi.

* Zůstanete ve funkci premiéra, pokud by vás sjezd soc. dem. nezvolil znovu předsedou strany?

O tom nebudu spekulovat. To bude rozhodnutí delegátů.

* Možná by váš odchod pomohl ČSSD ve sněmovních volbách na podzim a zvedl straně preference.

Soc. dem. je demokratická strana. Lidé mají právo říci svůj názor a uplatnit ho v tajném hlasování. Sjezd rozhodne, kdo povede ČSSD další dva roky. Nemám žádného vyzyvatele. Je logické, že předseda vlády, který dotahuje mandát, kandiduje znovu na předsedu soc. dem. Neumím si představit, jak bych fungoval jako předseda vlády, aniž bych měl mandát od soc. dem. jako takové. Udělal jsem celou řadu kroků, které dávají sociální demokracii z programového hlediska jasnější tvář. Myslím, že jsem dostal věci do pohybu, a stojím o silný mandát od sjezdu soc. dem. nejen pro sebe, ale i pro místopředsedy.

* Kolik procent od delegátů byste pro sebe považoval za úspěch? Před dvěma lety jste na sjezdu dostal 85 procent.

Stojím o silný mandát. Čím víc procent, tím budu přirozeně radši.

* Zůstanete předsedou, i když dostanete jen těsně přes polovinu hlasů?

Fakt nebudu spekulovat. Určitě nedostanu 93 procent jako Andrej Babiš.  Sociální demokracie je demokratická strana, to není žádné autoritářské hnutí. Program soc. dem. a její myšlenky jsou silnější než kterýkoliv předseda ČSSD.

Když já odejdu a vystřídá mě jiný předseda, tak soc. dem. tady zůstane. Stejně jako tu zůstala po odchodu Miloše Zemana, Jiřího Paroubka nebo třeba Vladimíra Špidly. My jsme v jiné situaci, lidé u nás nemají strach, že bych je vyškrtával z kandidátní listiny tak, jako mají po uplynulém víkendu v ANO. Chci silný mandát, ale záleží na delegátech. Jsem zvyklý bojovat, nic jsem v životě nedostal zadarmo.

* Udělal jste změny na postech ministrů, když jste získal pocit, že pro ČSSD nepracují dostatečně. Jenže ČSSD si v preferencích stále stojí výrazně hůř než ANO. Vyzvete tedy ke změnám i ve vedení strany?

Vedení strany nepochybně nezůstane stejné. Kandidují noví lidé. Počítám, že dojde k obměně. Ale platí, že stojím o to, aby statutárním místopředsedou zůstal Milan Chovanec.

* Na zbylá křesla neukážete?

S delegáty mluvím, říkám jim svůj názor. Ale nebudu jim to vzkazovat přes média.

* Přímo na sjezdu se postavíte a řeknete, koho chcete za místopředsedy?

Nebudu diktovat žádné seznamy. Lidé vědí, kdo pracuje, kdo fungoval v současném vedení. Podporuju myšlenku, aby do vedení přišly nové tváře. Je mi sympatická kandidatura Jana Birkeho (poslanec, starosta Náchoda a volební manažer ČSSD), určitě i náměstka pražské primátorky Petra Dolínka. To jsou lidé, kteří, pokud budou zvoleni, ten tým ČSSD velmi dobře doplní.

* Kdyby sjezd zvolil Dolínka i současné místopředsedkyně Lenku Teska Arnoštovou a Michaelu Marksovou, tak budou mít Pražané ve vedení obsazená hned tři křesla…

To je na delegátech sjezdu, jestli zohlední, odkud kdo je a kdo jak funguje. Já pokládám spíš za důležité, co kdo může udělat pro soc. dem. politiku a pro to, abychom byli razantnější a víc vidět.

* Proč jste před dvěma lety delegátům doporučil, koho mají volit, a teď to udělat nechcete?

Já neříkám, že to neudělám. Možná to udělám na sjezdu. Ale skutečně to nebudu vzkazovat přes média. Minulý sjezd byla situace taková, že bylo dobré říci, kdo by mohl udržet soudržné vedení. Fungovalo podle mého názoru docela dobře.

* Co byste řekl, pokud by delegáti zvolili na post prvního místopředsedy místo Chovance vašeho kritika, poslance Jeronýma Tejce?

Jeroným Tejc je v opozici vůči současnému vedení soc. dem. a musí si vybrat: buď bude v opozici, nebo ve vedení soc. dem. Moje preference je, aby to vedení bylo soudržné a nehádalo se. To by byla cesta k tomu, volby prohrát. Chci volby vyhrát, proto si myslím, že statutární místopředseda musí být někdo, kdo je schopen se dohodnout s předsedou strany na společném postupu.

* Třeba vám ale to jednolité vedení naopak škodí.

Jsme jedna politická strana, jedna sociální demokracie. Odmítám jakékoliv rozdělování soc. dem. Jednolité vedení je vedení, které dostalo demokratický mandát od sjezdu. Všichni ti lidé měli protikandidáty a museli si to vybojovat. Nevím, co myslíte jednolitým vedením.

* Ve straně jsou přece názorové proudy. A ne každý názorový proud má svého zástupce ve vedení strany.

Nemyslím si, že jsou ve straně názorové proudy. Já si myslím, že ve straně jsou spíš různí lidé, kteří mají různé ambice a občas se střetávají s ambicemi jinými. Soc. dem. je velmi silně sjednocená za tím, co prosazuji: abychom byli silně levostředově vymezená politická strana.

* Kromě Tejce je k vám kritický třeba i jihočeský hejtman Jiří Zimola, jehož krajská soc. dem. vám v tajném hlasování nedala nominaci. Vzal jste si z té kritiky něco?

Každá kritika je zpětná vazba. Soc. dem. je demokratická strana, jsem rád, že se lidé nebojí říci svůj názor. Kdybychom u nás provedli takové změny jako o víkendu hnutí ANO, tak u nás už nikdo nic kritického neřekne, protože se bude bát, že ho předseda strany vyškrtne z kandidátky. Vážím si toho, že si říkáme věci na rovinu, ale nechci, abychom si je vzkazovali přes média. Vzpomeňte si na sjezdy, kde musel obhajovat svou pozici Vladimír Špidla či Stanislav Gross, když byli předsedové vlády. Soc. dem. je tvrdá vůči svým předsedům i premiérům. S tím počítám.

* Sjezd projedná dlouhodobý program, ale ne volební. Ten necháte schválit pouze programovou konferencí v červnu. Proč?

Potřebujeme nový dlouhodobý program, který definuje naši politiku pro příštích patnáct dvacet let. Pokud jde o volební program, tam chci větší diskusi, protože půjdeme do detailu. Budeme mluvit o konkrétních změnách daní, o tom, jak chceme snížit daně čtyřem miliónům lidí, o tom, jak chceme financovat zdravotní péči v příštích letech a že jsou pro nás nepřípustné poplatky ve zdravotnictví. Ale to chce lepší načasování. Volby jsou v říjnu a nedává smysl zveřejňovat program teď. Nedávno mělo sněm hnutí ANO, tam také žádný program zveřejněn nebyl.

* Bohumínské usnesení, které zakazuje spolupráci s komunisty, jste označil za v zásadě již neplatné. Jenže vaše slova o tom, že by ČSSD mohla spolupracovat s komunisty ve vládě, rozčílila některé vaše stranické kolegy. Nevytáhnete to téma tedy na sjezdu?

Ale my jsme spolupráci s komunisty připouštěli i před volbami v roce 2013. Bohumínské usnesení je z roku 1995, společnost se hodně změnila. Bylo by praktičtější mít programové mantinely vůči všem politickým stranám, jasné vymezení ve smyslu našeho členství v EU, v NATO, respektu právního státu a dodržování lidských práv. Já bych spíš uvítal, abychom bohumínské usnesení přepsali obecnější formulací. Nemohu vyloučit, že na sjezdu někdo navrhne, aby bylo bohumínské usnesení zrušeno. Ale nemyslím, že bychom o něčem takovém měli hlasovat.

* Představil jste svůj návrh čtyř daňových pásem. Vyšší daně by lidé začali platit při příjmu kolem 50 tisíc korun. To se nejen vaší konkurenci, ale i řadě vašich spolustraníků nelíbilo, takže jste minulou neděli připustil, že by se tato hranice mohla zvednout na příjem 70 nebo 80 tisíc korun.

Co je klíčové a z čeho neustoupím, je snížení daní pro čtyři milióny lidí. Máme nízké mzdy, dva milióny lidí mají méně, než je průměrný plat 27 tisíc měsíčně, a čtyři milióny méně než 50 tisíc korun hrubého, což je drtivá většina zaměstnanců a živnostníků. Na výplatní pásce by jim zůstalo více o 500 až 1200 korun. To je jádro našeho programu. Nesouhlasím s těmi, kdo říkají, že reforma jde proti středním vrstvám. Učitelé, zdravotní sestry, řidiči MHD, policisté, hasiči patří ke středním vrstvám a těmto lidem ušetříme 1200 korun. Probíhá intenzivní debata, jak bude návrh přesně vypadat a kde bude horní hranice, od které bude zavedena nejvyšší daňová sazba 32 procent. To je sazba, která tu platila ještě v roce 2006. Nevylučuji, že se ta hranice z 50 tisíc hrubého posune na 70 nebo 80 tisíc korun. Budeme debatovat i o dalších parametrech, jako je zvýšení slevy na dítě na dani.

* Když v návrhu hranici pro daň 32 procent zvýšíte na příjem 70 nebo 80 tisíc korun, nebudou vám chybět peníze v rozpočtu?

Pracujeme na propočtech. Nechceme vytvořit problém ve veřejných rozpočtech. Předseda hnutí ANO řekl, že sníží daně téměř všem, ale neřekl, z čeho to bude financovat. My to řekli, snažíme se chovat solidně. Navrhujeme vyšší daně pro velké firmy, vyšší zdanění bank a navrhujeme vyšší zdanění nejbohatších sazbou 32 procent.

* Uznal jste, že ta hranice 50 tisíc korun nebyla fér, když ji chcete zvednout?

Návrh, jak byl předložen, je naprosto správný. Nesouhlasím s tím, aby soc. dem. nedělala levicovou politiku a nesnažila se prosadit spravedlivý daňový systém. Dlužíme daňovou progresi lidem, kteří mají průměrný plat a platí bydlení, dopravu, energie, to, aby děti měly na kroužky. To není jednoduché. Vede se debata o lidech s příjmem 50 tisíc korun, ale dva milióny lidí musí vystačit ani ne s polovinou těchto peněz a stejně se musí o všecko postarat a vše zaplatit. Návrh byl správný a otevřel debatu o výši mezd, ale nebráním se diskusi o horní hranici pro sazbu 32 procent. Hnutí ANO rezignovalo na zrušení superhrubé mzdy, nebyla v tomto naplněna koaliční smlouva, protože to ministr financí zbojkotoval.

* Ono jde o to, že označovat lidi s příjmem 50 tisíc hrubého za boháče není spravedlivé.

Debata se vedla špatným směrem. Vedla se o tom, co mají dělat lidé s platem 70 nebo 80 tisíc, ale řekněte mi, co mají dělat lidé, kteří mají 15 tisíc nebo 20 tisíc? Jak s tím mají vyjít? Proč se o nich nemluví?

* Nikdo přece nezpochybňuje, že jim můžete snížit daně.

Myslím, že náš návrh je správný, trvám na něm, ale můžeme upravit tu horní hranici sazby daně. Ale to už se týká velmi málo lidí, takže to bude mít malé dopady.

* Minulý týden jste měl oznámit nového ministra průmyslu po Janu Mládkovi a nakonec jste se resortu dočasně ujal sám. Jak tomu mají lidé rozumět, když ne tak, že vám Miloš Zeman kandidáta zatrhl?

Dohodli jsme se, že povedu ministerstvo průmyslu a obchodu prozatím já. Nechci, aby to trvalo příliš dlouho, ale chci vyřešit některé problémy. Chci prosadit novelu zákona o elektronických komunikacích, která zlepší práva spotřebitelů a zvýší práva Českého telekomunikačního úřadu. Chci se podívat i na čerpání evropských fondů. Vidím jako nutné mít více času na výběr kandidáta na ministra průmyslu a obchodu. Po sjezdu prezidentovi navrhnu nového člena vlády. Teď dělám rozhovory a setkávám se s potenciálními kandidáty.

* Objevila se spekulace, že za odvoláním Mládka stojí vaše snaha mít vliv na obsazení Českého telekomunikačního úřadu a Energetického regulačního úřadu. Další teorie říká, že chcete místo ministra průmyslu vyobchodovat za podporu na sjezdu.

Tyhle spekulace jsou úplně nesmyslné, protože ministr neobsazuje ČTÚ ani Energetický úřad. O obsazení rozhoduje vláda a bude to muset být dohoda většiny ministrů. Ministr průmyslu pouze předkládá návrhy. Předpokládám, že v době, kdy se bude konstituovat ERÚ, tam bude nový ministr průmyslu. Myslím, že jsme všichni v přímém přenosu viděli, jak pan ministr Mládek navršil chyby v rozporu s tím, že jsem jako předseda vlády prosazoval snížení cen mobilních dat. Udělal jsem rozhodnutí, které má v soc. dem. podporu. Nemám žádné postranní úmysly. Na sjezd jdu s vizí a programem. Nedělám obchody a ani by mi to za to nestálo. Novým ministrem nemusí být nutně člen soc. dem., ale člověk, co bude vyznávat naše hodnoty a program.

* Nelitujete teď toho, že jste Mládka neodvolal už dřív? Kývala se pod ním židle přece už v minulosti.

Nemáme stroj času, abych se vrátil do minulosti, ale ani křišťálovou kouli, abych viděl do budoucnosti. O těchto chybách jsem na podzim nevěděl. Ocenil jsem, že pan Mládek agendu zvládal dobře. S většinou problémů se dokázal vypořádat. Komunikace navenek možná nebyla nejlepší a teď to vyvrcholilo v debatě o cenách mobilních služeb.

* Tlačíte nejen na mobilní operátory, teď jste se pustil ještě do boje o stejnou kvalitu potravin, jako mají na Západě... Proč to ale děláte až teď, když jste byl tři roky ve vládě? Není to jen předvolební tah?

Vláda má fungovat až do voleb, ty jsou až za osm měsíců. Navíc každý rok jsou nějaké volby. Loni byste mi zase řekla, že to děláme kvůli krajským a senátním volbám. Pokud jde o ceny mobilních dat – v posledních týdnech a měsících se objevila cenová srovnání, která ukazují, že situace pro Českou republiku není dobrá. Možná se tomu měl předtím věnovat ČTÚ. Ani ministerstvo průmyslu není odpovědné za cenotvorbu. Já se tím začal zabývat, protože se mi to nelíbí. Co se potravin týče, ukazuje se, jak je Evropská unie nepružná. Naše europoslankyně Olga Sehnalová začala ten boj proti dvojí kvalitě potravin v roce 2011. V roce 2012 nechala připravit první srovnání. V roce 2015 jsem se obrátil na ministerstva zemědělství a průmyslu a požádal je, aby to na evropské úrovni rozjela. Teď jsme se spojili se Slovenskem, Polskem, Maďarskem a myslím, že to bude mít efekt. Evropská komise si nemůže dovolit ignorovat jasné stanovisko V4.

* Jedno z oprášených témat je i prodej 47procentního podílu OKD, který jste měl na starosti coby ministr financí v roce 2004.

Všechny argumenty zazněly už mnohokrát. My prodávali minoritu v OKD a jsou to jediné peníze, které stát za OKD dostal. O většinový podíl stát přišel už dřív, aniž by za to dostal korunu. Za minoritní podíl stát dostal 4,1 miliardy korun, což byla tržní cena na základě posudku i podle stanoviska Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Zachovali jsme se jako vláda odpovědně v souladu se stanovisky. Policie to prošetřovala. Teď běží soud, ale ten se netýká nikoho ze soc. dem.

* Když nakonec cena OKD vyšplhala několikanásobně výš, neuznáváte, že jste se řídil chybným posudkem?

My vycházeli z toho, že je ten posudek dobře zpracovaný. Zadával ho Fond národního majetku. Měli jsme k dispozici tento posudek i stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, částky se pohybovaly mezi dvěma a třemi a půl miliardy korun. Vláda to prodala za 4,1 miliardy korun. Neměli jsme stroj času a nevěděli, co bude za rok nebo za dva. Celé to prošetřila policie. Věc se odehrála před 13 lety a byla několikrát vyšetřena. I Evropská komise řekla, že nedošlo k nepovolené podpoře. 

Karolina Brožová, Právo, 4. března 2017, str. 1 a 7

Další komentáře

Další komentáře

Novinky

Další novinky